Краєзнавча робота Сумського районного позашкілля 2015р. Напрям - географія
17.07.2015, 22:28

Географічними стежками рідного краю

Світовий експерт-еколог Е. Уілсон говорив, що зменшення різноманітності живої природи – найзагрозливіша серед змін довкілля, що відбуваються нині, бо це, мабуть, єдиний абсолютно необоротний процес.

На сьогоднішній день проблема етичних та раціональних взаємовідносин людини з природою набуває неабиякої гостроти та актуальності. Однак, географічний аспект природоохоронної діяльності є особливо важливим, так як саме географічні особливості території визначають видовий склад її рослинного та тваринного світу.

Територія Великочернеччинської сільської ради містить землі природоохоронного фонду, а саме ландшафтний заказник місцевого значення «Вільшанківський», створений розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 14. 12. 1995р. №237 «Про розширення мережі природно-заповідного фонду» на площі 132,4 га з метою збереження в природному стані типового заплавного ландшафту середньої річки Псел Лівобережної України з притаманним йому рослинним і тваринним світом.

Заказник «Вільшанківський» знаходиться в помірному кліматичному поясі Євразії, займає її Атлантико-континентальну кліматичну область з переважаючим впливом циклональної циркуляції з Атлантичного океану, з достатнім зволоженням.

У системі фізико-географічного районування положення ландшафтного заказника «Вільшанківський» визначено наступним чином: країна – Східно-Європейська рівнина, зона – Лісостепова, провінція – Середньоросійська лісостепова, область – Сумська схилово-височинна.

У прирусловій частині заплави річки Псел ростуть дерева тополі чорної та верби білої, у центральній та притерасній частинах – незначне поширення має чагарникова рослинність формації верби попелястої.

Серед лучної рослинності заказника домінують угрупування болотистих і торф’янистих лук. На болотистих луках зростають бобівник трилистий, лепеха звичайна, пухівка багатоколоскова. Справжні луки даної території придатні й використовуються для випасання худоби. Болотна рослинність представлена угрупуваннями очерету звичайного, рогозу широколистого, лепешника великого.

На природоохоронній території розташоване озеро овальної форми заплавного походження. Ґрунти заказника «Вільшанківський» представлені лучним типом на алювіальних та делювіальних відкладах.

На території заказника «Вільшанківський» є рідкісний вид рослин, занесений до Червоної книги України, а саме: пальчатокорінник м’ясо-червоний. Ця рослина найбільш поширена поблизу джерела «Вільшанківське» на схилах колишнього глиняного кар’єру.

Косарики черепитчасті та латаття біле – види обласного Червоного списку, що ростуть на території заказника серед лучної рослинності та на озері відповідно. Заказник «Вільшанківський» включає 37 видів лікарських рослин, серед яких найбільш поширеними є глечики жовті, жовтець повзучий, валеріана болотна, кропива дводомна, подорожник великий, полин звичайний, полин гіркий, кульбаба лікарська, лепеха звичайна, череда трироздільна.

У межах заказника забороняється: будь-яке капітальне будівництво, не пов’язане з охороною заказника; роботи, які можуть призвести до зміни гідрологічного режиму; забір води з відкритих водних джерел; порушення ґрунтового покриву; пошкодження чагарників і дерев, рубки головного користування та прохідні рубки догляду за лісом; збір рослин, занесених до червоної книги України та Червоного списку регіонально рідкісних видів; рибальство недозволеними знаряддями; полювання та перебування на території заказника зі зброєю або капканами; забруднення та засмічення території заказника; влаштовування вогнищ, випалювання сухої рослинності; інтродукція нових видів рослин і тварин без відповідних обґрунтувань;

На території заказника в установленому порядку дозволяється: регульоване сінокосіння та випасання худоби; збір рослин, грибів у порядку загального користування; санітарні рубки; використання біологічних засобів боротьби з особливо небезпечними хворобами рослин після наукового обґрунтування їх необхідності; проведення протипожежних заходів; любительське рибальство; проведення науково-дослідницьких та господарських робіт за узгодження з Держуправлінням; використання території в освітньо-виховних цілях, проведення екскурсій, семінарів тощо.

Ландшафтний заказник місцевого значення «Вільшанківський» - осередок біорізноманіття рослин і тварин Сумщини, що, згідно його геоботанічної характеристики, дійсно є по-своєму унікальним і потребує вивчення та охорони.

Отже, думай глобально, а дій локально!

 

Учасники краєзнавчої експедиції - вихованці

фізкультурно-спортивного гуртка "Спортивне орієнтування" БДЮ

на базі Великочернеччинської спеціалізованої школи І-ІІІ ст.

керівник експедиції Котькало Є.С., методист БДЮ,

учитель біології та основ екології

Великочернеччинської спеціалізованої школи

Категорія: Діяльність гуртків туристсько-краєзнавчого напряму БДЮ | Додав: Євгешка
Переглядів: 351 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar